کمپ ترک اعتیاد
عوارض مصرف همزمان الکل و ماری جوانا
12 شهریور 1401
کمپ ترک اعتیاد
روان پریشی ناشی از مصرف هروئین
26 شهریور 1401
نمایش همه

تاثیر اضطراب بر اعتیاد

کمپ ترک اعتیاد

تاثیر اضطراب بر اعتیاد

کمپ ترک اعتیاد جمشیدیه، کمپ ترک اعتیاد خصوصی: تحقیقات مختلف نشان می دهد که 20 درصد از افرادی که مبتلا به اختلال اضطراب هستند با اعتیاد نیز دست و پنجه نرم می کنند. از آنجا که علائم اضطراب ممکن است شبیه به عوارض جانبی اعتیاد به الکل یا اعتیاد به مواد مخدر باشد، تمایز بین اثرات اضطراب یا اعتیاد ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا برآورد کرده است که 20 درصد از افراد مبتلا به اختلال اضطراب نیز دارای اختلال مصرف مواد هستند. مشکلات مالی، مشکلات بهداشتی، مشکلات حقوقی و اختلافات مربوط به سوء مصرف مواد ممکن است باعث بدتر شدن علاٸم اضطراب در فرد شود. از آنجا که علائم اضطراب ممکن است شبیه عوارض جانبی اعتیاد به الکل یا اعتیاد به مواد مخدر باشد، تمایز و تشخیص بین اثرات اضطراب و اعتیاد کمی دشوار است. به همین جهت در این مقاله به بررسی تاثیر اضطراب بر اعتیاد خواهیم پرداخت.

تاثیر اعتیاد بر علائم اضطراب

مصرف مواد مخدر تاثیر قابل توجهی بر علائم روانشناختی اضطراب دارد.

هنگامی که فردی بطور مداوم و طولانی مدت مواد مخدر یا الکل مصرف می کند، بدن فرد ممکن است نسبت به این ماده تحمل پیدا کند، به این معنی که او ممکن است نیاز داشته باشد تا بای دستیابی به اثرات مشابه، میزان مصرف خود را افزایش دهد. این فرایند ممکن است باعث ایجاد چرخه ای از اعتیاد شود  که غلبه بر آن بدون درمان حرفه ای به چالشی بسیار دشوار تبدیل خواهد شد. اکثر افراد مبتلا به مصرف مواد و اختلالات اضطرابی، با این نوع مبارزات به صورت جداگانه کلنجار می روند. اما ترک اعتیاد و اضطراب ممکن است تاثیرات منفی قابل توجهی بر سلامت روحی و جسمی فرد داشته باشد.

تاثیر اضطراب بر اعتیاد به الکل

در زمان رویارویی با روزهای استرس زا یا شرایط ناخوشایند، نوشیدن یک لیوان نوشیدنی الکلی یا آبجو برای آرامش اعصاب کمی وسوسه انگیز است. با این وجود، نوشیدن الکل، به ویژه به مقدار زیاد و به مدت طولانی، ممکن است اضطراب ناشی از مصرف الکل را در افراد افزایش دهد، زیرا بدن آنها با حجم ماده سازگار شده و برای دستیابی به اثرات مشابه به مقادیر بیشتری نیاز دارد. در عین حال، اگر فرد نوشیدن الکل را متوقف کند، علائم منفی ناشی از ترک الکل را نیز تجربه خواهد کرد. اضطراب یکی از شایع ترین علائم ترک الکل است.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل

نوشیدن گاه به گاه برای رسیدن به آرامش مسلماً خطرناک نیست، اگرچه با نوشیدن گاه به گاه ممکن است نسبت به اثرات آرامش بخش الکل، تحمل ایجاد شود. این رفتار ممکن است باعث شود فرد مصرف الکل خود را افزایش دهد و درنتیجه مقابله با استرس نیز دشوارتر خواهد شد. از آنجا که نوشیدن الکل بر روی افراد تاثیر شیمیایی خواهد گذاشت، عدم تعادل شیمیایی به دلیل مصرف مداوم الکل روی خواهد داد و منجر به مشکلات روانی از قبیل اضطراب شود. به گفته سازمان سوء مصرف مواد و خدمات بهداشت روانی (SAMHSA)، نوشیدن طولانی مدت ممکن است در برخی موارد منجر به اضطراب شود.

تاثیر اضطراب بر اعتیاد

تاثیر اضطراب بر اعتیاد

تاثیر اضطراب بر اعتیاد به ماری جوانا

مصرف ماری جوانا با اختلال اضطراب عمومی ارتباط تنگاتنگی دارد. به دلیل اینکه افراد داٸما نگران شرایط زندگی خود هستند، ممکن است به منظور کاهش این نگرانی ها و احساسات استرس زا به مصرف ماری جوانا روی آورند. ماری جوانا ممکن است این امکان را برای فرد فراهم کند که بعد از گذراندن یک روز سرشار از استرس و یا موقعیت استرس زا به طور موقت به آرامش برسد.

حتما مطالعه کنید: ترک ماری جوانا 

با این وجود، از آنجا که سرخوشی و کاهش استرس ناشی از مصرف ماری جوانا موقتی است و در نهایت از بین می رود، بنابراین علائم اضطراب نیز دوباره عود خواهد کرد. ماری جوانا ممکن است به طور موقتی احساس سالم و تندرست بودن در فرد ایجاد کند، بنابراین فرد ممکن است تمایل داشته باشد که برای کاهش نگرانی ها و سرکوب احساسات استرس زا، میزان مصرف خود را افزایش دهد.

مصرف مداوم ماری جوانا برای کاهش علاٸم اضطراب ممکن است باعث ایجاد وابستگی به این ماده برای دستیابی به اثرات مشابه شود. عدم هماهنگی هنگام هوشیاری، باعث ایجاد احساسات منفی در فرد خواهد شد که ممکن است بر انجام مسٸولیت های مرتبط با مدرسه، شغل و روابط او تاثیر بگذارد. همچنین مصرف ماری جوانا ممکن است منجر به مصرف سایر مواد اعتیاد آور تر مانند مواد افیونی و یا محرک ها شود تا فرد بتواند مدت طولانی تری احساس آرامش داشته باشد.

مصرف داروهای محرک و اضطراب

داروهای محرک، برای افرادی که با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند مفید نیستند، زیرا این احساسات منفی یکی از عوارض جانبی شناخته شده داروهای محرک است. بسیاری از کودکان پس از مصرف داروهای محرک تجویز شده توسط پزشک برای کنترل اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)، دچار اختلال اضطراب می شوند. محرک ها سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کنند تا مواد شیمیایی را برای ارسال سریعتر پیام ها از طریق اعصاب و بدن، آزاد کند. انتشار این مواد شیمیایی و پیام رسانی سریعتر بدن منجر به ایجاد احساسات اضطرابی بیشتری خواهد شد.

دانشجویان دانشگاه و حتی کسانی که اضطراب دارند، ممکن است به منظور بیدار ماندن برای مطالعه و یا جلوگیری از خواب آلودگی در طول کلاس یا محل کار، به مصرف داروهای محرک روی آورند. این نوع مصرف ممکن است به یک عادت تبدیل شود و منجر به وابستگی به داروهای محرک برای داشتن عملکرد عادی شود. این عادت ممکن است با تحریک علائم اضطراب، استرس بیشتری ایجاد کند و یک چرخه استرس نیز ایجاد کند.

کمپ ترک اعتیاد

تاثیر اضطراب بر اعتیاد

ترک اعتیاد و درمان اختلال اضطراب

بیماران مبتلا به اختلالات روانی درمان نشده ممکن است به منظور کاهش علاٸم اختلال خود و یا خود درمانی به مصرف مواد روی آورند. الکل و مواد مخدر باعث ایجاد تغییر در شیمی مغز می شوند که ممکن است باعث ایجاد علائم اضطراب در افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد شود. مانند همه اختلالات همزمان، مصرف مواد مخدر و اضطراب ممکن است باعث ایجاد مشکل برای یکدیگر شوند. اگر فرد فقط اعتیاد را درمان کند، ممکن است با بازگشت اضطراب، دوباره به مصرف مواد مخدر روی آورد. همچنین، اگر فردی فقط اقدام به درمان اضطراب کند، با ادامه مصرف مواد، به احتمال زیاد باعث بازگشت اضطراب می شود.

سخن پایانی

برای بهبود موثر، افراد باید به طور همزمان اقدام به درمان هر دو اختلال کنند. یک برنامه درمانی که شامل تمرکز بر هر دو موضوع است، به بیمار این امکان را خواهد داد تا به طور موثری از هر دو اختلال بهبود یابد. اگر شما یا یکی از عزیزان با سوء مصرف مواد و اختلال همزمان اضطراب دست و پنجه نرم می کنید، مشاورین کمپ ترک اعتیاد جمشیدیه، به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اضطراب عمومی دست و پنجه نرم می کنید، با مشتورین کمپ ترک اعتیاد خصوصی جمشیدیه، تماس بگیرید و با یکی از کارشناسان مجرب و آموزش دیده ما در مورد گزینه های درمانی و مراحل بعدی در روند بهبود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.