15 درصد معتادان تزریقی ایدز دارند تشریح چگونگی احتمال طغیان HIV مثبت از طریق تزریق
30 مرداد 1400
سیاستگذاری در حوزه اعتیاد نیازمند مدل نظری است
30 مرداد 1400
نمایش همه

اکستازی

MDMA به دلیل اثرات مثبتی که یک فرد ممکن است در یک ساعت یا بیشتر بعد از مصرف یک دوز واحد تجربه کند به دارویی محبوب تبدیل شده است بخشی ازاین اثرات شامل احساس تحریک ذهنی، گرما عاطفه ، همدلی نسبت به دیگران، احساس کلی خوب بودن و کاهش اضطراب است که علاوه بر این مصرف کنندگان ادراک حسی پیشرفته را بعنوان یکی از مشخصات تجربه مصرف MDMA گزارش کرده اند.

اثرات MDMA

گزارش اثرات نامطلوب , (تا 1 هفته بعد از یا بیشتر):

اضطراب

خارشک

کج خلقی

غمگینی

رفتار تکانشی

پرخاشگری

اختلال در خواب

فقدان اشتها

تشنگی

علاقه کاهش در و لذت بردن از رابطه جنسی

کاهش قابل توجهی توانایی های ذهنی

اثرات بالقوه به خطر افتادن سلامت:

تهوع

لرز

عرق کردن

فشار دادن دندانها فک غیر ارادی و دندان های آسیاب

گرفتگی عضلانی

تاری دید

افزایش چشمگیر در درجه حرارت بدن (هیپرترمی)

کم شدن آب بدن

فشار خون بالا

نارسایی قلبی

نارسایی کلیه

آریتمی

علائم مصرف بیش از حد MDMA:

فشار خون بالا

غش کردن

حملات هراس

از دست دادن هوشیاری

تشنج

همانطور که اشاره شد، MDMA مواد مخدر خوش خیم نیست. MDMA می توانید انواع اثرات سوء بهداشتی، از جمله تهوع، لرز، عرق کردن، فشار دادن غیر ارادی دندانها، گرفتگی عضلانی، تاری دید و همچنین امکان اور دوز وجود دارد که علائم آن می تواند شامل فشار خون بالا، غش کردن، حملات هراس، و در موارد شدید، از دست دادن هوشیاری باشد.

بدلیل خواص تحریک کنندگی آن و محیط هایی که غلب در آن استفاده می شود MDMA با گسترش فعالیت جسمی منظم می تواند بعنوان اثر جانبی به افزایش دمای بدن (هایپر ترمی ) منجر شود که گر چه نادر است اما نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد زیرا به سرعت منجر به تجزیه عضلات شود در نتیجه به نوبه خود نارسایی کلیه را بوجود می آورد علاوه بر این، کم آبی بدن، فشار خون، و نارسایی قلبی ممکن است در افراد حساس اتفاق بیفتد. MDMA همچنین می تواند بهره وری پمپاژ قلب را در زمان افزایش فعالیت بدنی کاهش دهد که این مسئله مشکلات بوجود آمده را حاد تر می کند.

MDMA به سرعت در جریان خون انسان جذب می شود، اما با جایگیری در بدن متابولیت های MDMA با توانایی متابولیسم یا قدرت تجزیه ای بدن تداخل پیدا می کند در نتیجه دوز اضافی از MDMA در سطح خونی می تواند منجربه افزایش اثرات سمی قلبی و عروقی دیگر این داروشود . MDMA همچنین ممکن است با متابولیسم داروهای دیگرموجود قرصهای MDMA تداخل نماید.

در ساعتهای پس از مصرف دارو، MDMA موجب کاهش قابل توجهی در توانایی های ذهنی می شود. این تغییرات، به خصوص آنهایی که حافظه را تحت تاثیر قرارمی دهند می تواند تا یک هفته در مصرف کنندگان معمولی، و احتمالا طولانی تردر مصرف کنندگان دائمی ادامه یابد . واقعیت این است کهMDMA به طور قابل توجهی باعث اختلال در پردازش اطلاعات خطرات بالقوه شده بر انجام فعالیت های پیچیده و نیازمند مهارت همچون رانندگی اتومبیل تاثیر می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *