آیا از تنهایی وحشت دارید؟
26 مرداد 1400
سرگذشت معتاد کارتن‌خوابی که میلیاردر شد
26 مرداد 1400
نمایش همه

بونسای

این لغت اصطلاحی ژاپنی است که به کاشتن گل و گیاه در یک ظرف اشاره دارد . ممکن است بسیاری از مردم با نام گیاه مینیاتوری بونسای اشنا باشند ؛ اسم این ماده از این گیاه گرفته شده است ودر ترکیه بونزای یا بانزای تلفظ میشود . ماده اصلی ان spice است که یک کانابینویید مصنوعی است . البته ﺩﺭ برخی سایت های فارسی گفته شده علاوه بر ان حاوی دزومورفین هم هست مصرف کنندگان ایرانی هم به اثرات مخدر این ماده علاوه بر اثرات کانابینوییدی ان تاکید میکنند بررسی ها نشان داداین ترکیبات گیاهی حاوی چندین ماده محرک روان (psychoactive ) از خانواده کانابینوییدهای مصنوعی است که روی برگ های یک ماده زمینه ای گیاهی اسپری می شد یا گیاه ﺩﺭ این ماده خیسانده و سپس خشک و خرد شود و با توجه به ظاهر ان به غلط ادعا می شود که ماری جوانا مصنوعی است و برای مصارف تفریحی با نام ژنریک k2 یا spice (ادویه) و البته ﺩﺭ کشور های مختلف با نام های خیابانی متفاوت به فروش می رسد .

علائم و عوارض ناشی از مصرف

مصرف ترکیبات کانابینویید های مصنوعی مکررا سبب عوارض فراوان و نیاز به بستری ﺩﺭ بیمارستان یا إرجاع به مرکز کنترل سموم و داروها می شود . با توجه به تنوع و فراوانی انواع این مواد ، بیان عوارض یا اثرات ان بسیار سخت است . هیچ مطالعه رسمی برای بررسی اثرات ناشی از مصرف این ماده در انسان انجام نشده اما گزارش ها از بیمارانی که پس از مصرف و برای درمان عوارض به بیمارستانها مراجعه کرده بودند ،نشان می دهد که ﺩﺭ مقایسه با کانابیس عوارض این مواد شدیدتر و و شامل افزایش فشارخون ،افزایش ضربان قلب ، سکته قلبی ، استفراغ ،بی قراری ،توهم ،سایکوز ،تشنج و حملات پانیک است . ﺩﺭ بیمارانی که نیاز به درمان اورژانسی داشتند بیش از همه افزایش ضربان قلب ،فشار خون بالا ، تهوع ،تاری دید ، توهم و بی قراری گزارش شده و سایر علائم شامل تشنج و سایکوز حاد بود . گزارش ها ارتباط مصرف کانابینوییدهای مصنوعی و بروز دوره های سایکوز و مرگ را نشان داده است . مرگ ناشی از دپرسیون سیستم اعصاب سیستم اعصاب مرکزی و هیپوترمی است . حداقل یک مورد مرگ ناشی از بیش مصرف کانابینویید های مصنوعی گزارش شده است. بروز سایکوز ﺩﺭ کانابینویید های مصنوعی بیش از میزانی است که ﺩﺭ مصرف انواع طبیعی مثل حشیش یا ماری جوانا دیده می شود . ﺩﺭ موارد بسیاری سایکوز ان بیش از چند هفته طول می کشد و ﺩﺭ یک مورد تا ٧ماه بعد از قطع ماده همچنان ادامه داشت . ﺩﺭ افراد با سایکوز درمان شده ، احتمال عود و ﺩﺭ افراد دارای عوامل خطر احتمال بروز سایکوز مزمن وجود دارد ؛بنا بر این افرادی که زمینه بیماری های سایکوتیک دارند از نظر عدم مصرف این مواد باید مشاوره شوند .

علائم قطع مصرف

علائم بازگیری کانابینوییدهای مصنوعی شبیه ترک مخدرهای افیونی است و ﺩﺭ مصرف این مواد نشانه های وابستگی و اعتیاد دیده می شود

روش مصرف این مواد غالبا به شکل بخورهای گیاهی یا پودر های گیاهی قابل دود کردن به بازار عرضه می شود و محصولات ان همیشه از طریق دود کردن مصرف می شوند. اگر چه کانابینویید های مصنوعی تست های مخصوص کانابیس را مثبت نمی کند اما امکان یافتن متابولیت های ان ﺩﺭ ادرار انسان یا سرم خون هست . ﺩﺭ سال های اخیر مصرف این مواد ﺩﺭ بسیاری از کشورها مثل المان ، فرانسه، لهستان ، انگلستان ،روسیه و برخی ایالات امریکا ممنوع شده ولی تولید ان به روش های غیر قانونی و مصرف ان ادامه دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *