کمپ ترک اعتیاد
تشکیل تیم‌های سیار برای شناسایی دختران دارای رفتار پرخطر
12 تیر 1400
کمپ ترک اعتیاد
دی ام تی
19 مرداد 1400

قرص زاناکس چیست؟

این دارو برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلال هراس تجویز می‌شود.همچنین آلپرازولام یکی از قویترین بنزودیازپین های موجود در بازار است. تاثیر این دارو بر افراد متاثر از شرایط زیر می باشد:
سن

وزن

میزان متابولیسم بدن

دوز دارو

اگر برای اولین با از داروی های ضد اضطراب استفاده می کنید بهتر از عوارض جانی و تاثیراتی که می تواند بر شما بگذارد آگاهی داشته باشید.

تجربه مصرف زاناکس چطور است؟

افرادی که برای دفعات ابتدایی از قرص زاناکس با یا بدون تجویز پزشک استفاده می کنند بیشتر احساس آرامش بخش را تجربه کرده اند. تجربه مصرف زاناکس در افراد مختلف متفاوت است اما با توجه به ماهیت کلی این دارو، در دفعات اول احساس آرامش بیشتر و خواب آلودگی به سراغ افراد می آید. بر عکس دیگر داروهای زیر مجموعه بنزودیازپین ها افرادی که قرص مصرف کرده اند احساساتی مانند:

خستگی

آرامش زیاد (تن آرامی)

سکوت

احساس خواب آلودگی

دوزهای بالاتر این دارو در مواردی احساس فراموشی را به افراد القا کرده است.

کمپ ترک اعتیاد

زاناکس

قرص زاناکس برای درمان چیست؟

شاید این پرسش برای شما هم پیش آمه باشد که زاناکس برای چیست و چرا باید آن را مصرف کنم؟ قرص زاناکس با ایجاد فعل و افعالات شیمیایی در مغز انسان سعی در متوازن کردن اتفاقاتی می کند که در نهایت به بروز اضطراب در فرد شده است.

خب در پاسخ به این سوال که قرص زاناکس برای درمان چیست باید بگوییم، کاربرد قرص زاناکس به درمان انواع اختلالات مانند:

اختلالات اضطرابی

اختلالات پنیک

اضطراب ناشی از افسردگی

"<yoastmark

عوارض مصرف قرص زاناکس

عوارض زاناکس در افراد مختلف متفاوت است اما در ادامه به رایج ترین علائم زاناکس از دید رواپزشکی اشاره می کنیم.

اختلال شناختی

یبوست

اشکال در ادرار کردن

خواب آلودگی

خستگی

اختلال در حافظه

خارش پوست

افزایش وزن از عوارض مصرف زاناکس است

کاهش وزن

اضطراب

تاری دید

اسهال

بی خوابی

کاهش میل جنسی

افزایش اشتها

کاهش اشتها

"<yoastmark

عوارض جدی که با مشاهده آنها باید از دکتر مشورت گرفته شود و در صورت تشخیص مصرف زاناکس قطع شود عبارتند از:

تغییرات روانی

توهم

افسردگی

افکار خودکشی

لکنت زبان

مشکل در تکلم

کاهش حافظه

توان فکری

عدم تعادل در راه رفتن

توجه داشته باشید که موارد گفته تنها بخش از عوارض سوء مصرف این دارو می باشند و عوارض مصرف آن طیف گسترده ای از بیماری ها را در بر می گیرد و تنها رویگرد صحیح جهت مقابله با این عوارض ترک زاناکس، تحت نظر روانپزشک مجرب ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کمپ ترک اعتیاد جمشیدیه، به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران می باشد.

احتیاط مصرف

به صورت قرص خوراکی، ۰٫۲۵ میلی گرم، ۰٫۵ میلی گرم ۱ میلی گرم و یا ۲ میلی گرم به تجویز پزشک مصرف می شود. همچنین دوز مصرف آن به شدت بیماری، سن و میزان واکنش بدن به دارو بستگی دارد. اصولا بعد از مصرف ظرف ۵ الی ۳۰ دقیقه جذب و اثر میکند و تاثیر آن ۱۱ ساعت در بدن باقی می ماند.

این قرص ممکن است با بسیاری از داروها تداخل داشته باشد که در صورت مصرف داروی دیگر یا وجود بیماری خاص باید با پزشک معالج مشورت شود. مصرف زاناکی در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است امکان وارد شدن دارو به شیر مادر و آسیب جدی به جنین و نوزاد وجود دارد.

این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب نمی باشد و یکی از اعتیاد آورترین داروهای آرام بخش است و بدون تجویز پزشک نباید از آن استفاده شود. از این دارو معمولا برای کنترل بیماری های کوتاه مدت استفاده می شود و برای افرادی که سابقه اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارند، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

با مصرف این آرامبخش مقدار زیادی دوپامین در مغز آزاد شده که ایجاد حس نشاط و خوشی در بیمار می کند. این امر موجب وابستگی به این حس خوب مصنوعی می شود و فرد تمایل به مصرف بیشتر و بیشتر این دارو خواهد داشت تا زمانی که دیگر بدون آن حس خوشی را تجربه نخواهد کرد در این حالت کاملا به آن اعتیاد پیدا کرده است.

کمپ ترک اعتیاد

زاناکس

مصرف همزمان زاناکس با داروهای دیگر

به دلیل ماهیت این قرص ضروری است تا از مصرف هم زمان آن با دیگر داروها بخصوص داروهای اعصاب و روان خود داری نمایید که برخی از این داروها عبارتند از:

داروهای ضد بارداری خوراکی

داروهای ضد قارچ

انواع داروهای ضد افسردگی

آنتی بیوتیک ها

داروهای مربوط به سیستم گوارشی و معده

سخن پایانی

زاناکس دارویی آرامبخش است که سوء مصرف و یا مصرف خارج از کنترل پزشک آن عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد و باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی در مصرف کننده خواهد شد و به همین جهت ترک زاناکس، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی در کمپ ترک اعتیاد شبانه روزی جمشیدیه می باشد.

1 Comments

  1. Dr گفت:

    بندازم زنی
    نه من اوکییم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *