کمپ ترک اعتیاد
گونه های اعتیاد زنان
11 تیر 1400
کمپ ترک اعتیاد
نقش بهداشت در بهبودی اعتیاد
11 تیر 1400

کمپ ترک اعتیاد جمشیدیه، بهترین کمپ ترک اعتیاد شبانه روزی تهران: اعتیاد مسئله‌ای نیست که یک روزه شکل بگیرد. وابستگی یک فرد به مصرف مواد مخدر طی یک سری مراحل و فرایندها انجام می شود. ممکن است که این مراحل برای همه یکسان نباشد، ولی در موارد بسیار زیادی این مراحل وجود دارد.

رشد اعتیاد (پیشرفت و سوء مصرف مواد مخدر) از طریق مراحل زیر صورت می گیرد:

اولین مصرف / مصرف آزمایشی

بسیاری از افراد دچار سوء مصرف مواد مخدر، چند بار اول به صورت آزمایشی و آزمایش و خطا به مصرف مواد مخدر می‌پردازند همچون:

تجویز دارو توسط پزشک

مصرف سیگار برای ارضای حس کنجکاوی

پیشنهاد (تعارف) مصرف سیگار یا یک لیوان مشروب

دست به دست دادن سیگار، حشیش و تصمیم به امتحان آن

مصرف آزمایشی/ مصرف نامنظم

مصرف مواد مخدر در مهمانی ها و مجالس دوستانه به صورت نامنظم و بدون صرف هزینه لذت بردن از اثرات مصرف مواد مخدر، بی ضرر دانستن مصرف گاه گاهی، درنتیجه مصرف مواد مخدر در موقعیت‌های مختلف افزایش پیدا می‌کند.

مصرف منظم

مصرف مواد مخدر بخشی از سبک زندگی شده، در این حالت مواد مخدر در اوقات مشخص و در فواصل منظم مصرف می شود.

تحمل

حالتی که فرد پاسخ کوتاه‌تری به مواد مخدر می دهد (کم اثرشدن تأثیر ماده مخدر مصرفی) و بالا رفتن دوز مصرف برای رسیدن به اثر بیشتر ماده مخدر.

مصرف مضر یا آسیب رسان

سلامتی مصرف کننده تهدید می شود، توانایی فردی وی کاهش می‌یابد، بنیه و توان تحلیل از بین می رود و بی ثباتی روانی پدید می آید. از سوی دیگر حافظه مصرف کننده متأثر و ضعیف می‌شود. صبح ها دیر از خواب بیدار شده و در نتیجه دیر به مدرسه یا سرکار می رود و مشکلات و درگیری با والدین، مدرسه، محل کار و همکاران یا پلیس افزایش می‌یابد و ارتباط با دوستان و خانواده مخدوش می شود.

وابستگی

حالتی که ارگانیسم پاسخ کوتاه‌تری به موادمخدر می دهد (نیاز بیشتر به مواد مخدر برای گرفتن تأثیر قلب) و بالا رفتن میزان مصرف برای رسیدن به اثر بیشتر ماده مخدر. وابستگی روان شناختی (تهیه مقدار قابل توجه برای اطمینان از دسترس بودن مواد مخدر در موقع مورد نیاز، تصور اینکه مصرف مواد مخدر را در مقابله با استرس بهتر می کند و آرامش به دنبال دارد). وابستگی فیزیولوژیکی (احساس ناراحتی و ناخوشی جسمانی- روانی هنگام عدم مصرف) که کنترل این علائم و بهبود شرایط مصرف کننده نیازمند بستری و درمان تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد جمشیدیه به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران می باشد.

اعتیاد

مواد مخدر تمرکز اصلی زندگی می شود و سبک زندگی متأثر از آن می‌شود. مصرف قابل توجه انرژی درباره فکر به مواد مخدر، مصرف مواد مواد مخدر و تهیه آن که در این حالت مصرف مواد مخدر به دلیل مصارف قبلی نیست. مصرف وسواس گونه شده و فرد رفتار خاص اعتیادی را در پیش می گیرد.
نکته قابل توجه این که در هر مرحله از رشد اعتیاد، تغییراتی در مغز صورت می‌گیرد که هر یک باعث تغییراتی در رفتار می‌شود. ارتباط این تغییرات با شروع مراحل فوق الذکر بسیار ظریف و برگشت پذیر است؛ به هر حال، با هر مرحله تغییرات به طور فزاینده‌ای اعتیاد آشکار می شود و مشکل بیشتری برای برگشتن فردی که به سمت اعتیاد حرکت کرده است، به وجود می‌آید.

فرایند وابستگی و اعتیاد

اعتیاد به هر شکلی که باشد، معمولا طی یک فرآیند سه مرحله ای انجام می‌گیرد:

مرحله آشنایی

در این مرحله شخص در اثر مسامحه تشویق دیگران میل به انجام یک کار تفریحی کنجکاوی یا علل دیگر مانند کسب لذت به مصرف مواد مخدر روی می آورد.

مرحله دودلی و تردید

در این مرحله فرد با خود در جنگ و ستیز است. حالت نشئه و رفتن در عالم خیال و فرار از واقعیات باعث روی آوردن به مواد مخدر می شود ولی از طرفی نمی خواهد در دام آن بیفتد.

مراحل اعتیاد

در این مرحله بعد از شک و تردید و شاید مدتی ترک مصرف شخص سرانجام به مرحله اعتیاد واقعی می رسد که اگر مواد مخدر کم یا بدون رعایت ترتیبات لازم ناگهان قطع شود نشانه های سندروم محرومیت بروز می نماید.

سخن پایانی
اعتیاد و وابستگی به مواد مخدر، طی یکی فرایند متعدد انجام می گیرد که در این مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداخته ایم و نکته ای که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که اعتیاد در مرحله ای که باشد قابل درمان و بهبود است و تنها نیازمند دریافت خدمات درمان جسمانی و روانی می باشد که مشاورین و کادر درمان کمپ ترک اعتیاد جمشیدیه به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *