مفدرون یک ماده محرک و روانگردان جدید

شیشه ماده محرک و دیوانه کننده (قسمت اول)
24 مرداد 1400
مصونیت معتادان در مقابل کرونا تا چه اندازه صحت دارد؟
24 مرداد 1400
نمایش همه

مفدرون یک ماده محرک و روانگردان جدید

جام جم آنلاین: رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی نسبت به ورود یک ماده روانگردان صنعتی به کشور که به طور غیرقانونی در چین تولید می شود،هشدار داد.
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر جابر قره داغی با بیان این مطلب افزود: «مفدرون» یک ماده محرک و روانگردان جدید است که به طور غیرقانونی در کشور چین ساخته می شود و به صورت کیسه های نمک یا غذای گیاهی در اینترنت به فروش می رسد.

وی خاطرنشان کرد: مفدرون از خانواده آمفتامین ها است که به نام های عامیانه ای همچون «مف» (Meph)، نمک، میو میو، حمام نمک و موج عاج در بین افراد شناخته می شود.
رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با اشاره به عرضه این ماده روانگردان به شکل قرص ، کپسول و پودر سفید رنگ یادآور شد: مفدرون به صورت خوراکی، تدخینی و تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد و اثراتی شبیه اکستازی ، آمفتامین ها و کوکائین دارد.

دکتر قره داغی تصریح کرد: مصرف این ماده موجب یوفوریا، برانگیختگی، بالا رفتن خلق و اثرات مشابه سایر روانگردان ها می شود؛ همچنین می تواند هذیان، توهم، تهوع و استفراغ، مشکلات گردش خون، بثورات پوستی، بی نظمی ضربان قلب، اضطراب، افسردگی، گشادشدن مردمک‌ها و سایش دندان ها را به دنبال داشته باشد.

وی گفت: هرچند مفدرون در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا غیرقانونی اعلام شده است اما در حال حاضر معضل اصلی این کشورها محسوب می شود. به نحوی که در یک بررسی در انگلیس مشخص شد 20 درصد قرص های اکستازی حاوی ماده مفدرون هستند و سهم این ماده در بازار روانگردان ها به سرعت در حال افزایش است.
رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با هشدار مجدد در مورد چنین موادی افزود: مواردی از خودکشی، مرگ بر اثر حملات قلبی و تشنج ناشی از مصرف ماده روان‌گردان مفدرون در برخی از کشورها گزارش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *