کمپ ترک اعتیاد
تاثیر هروئین بر قلب
4 دی 1400
ترک الکل و درمان انزواطلبی
ترک الکل و درمان انزواطلبی
18 دی 1400
نمایش همه

6 دروغ رایج معتادین

کمپ ترک اعتیاد

6 دروغ رایج معتادین

کمپ ترک اعتیاد، بهترین کمپ ترک اعتیاد: صداقت، یکی از صفاتی است که برای توصیف یک فرد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر یا الکل هیچ وقت استفاده نمی شود. از آنجایی که کسانی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، احساس می کنند مجبورند بیماری خود را پنهان کنند و اغلب با احساس خجالت و گناه دست و پنجه نرم می کنند، معمولاً نسبت به کسانی که دوستشان دارند و همچنین نسبت به خودشان صداقت ندارند. علاوه بر این، آنها از رویارو شدن و هرگونه منفی بافی اجتناب می کنند. با پیشرفت بیماری، سوء مصرف مواد توانایی افراد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر یا الکل را برای هدفمند بودن و تصمیم گیری درست و منطقی کاهش می دهد. آنها نابودی زندگی خود را آنگونه که هست نمی بینند. واقعیت آنها حول محور اعتیادشان می چرخد و دیگر نمی‌توانند بین حقیقت و دروغ‌ هایی که به خود و دیگران می‌ گویند تمایز قائل شوند به همین جهت در این مقاله به بررسی 6 دروغ رایج معتادین خواهیم پرداخت.

عدم صداقت نه تنها برای کمک به کسی که به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارد یک مشکل محسوب می شود، بلکه برای خود فرد مبتلا به اعتیاد که احتمالاً با خودش نیز صادق نیست و باعث تداوم این مشکل می شود نیز مضر است.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل

6 دروغ رایج معتادین

جالب اینجاست که دروغ هایی که تقریباً تمام افراد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر و الکل مطرح می کنند، معمولاً از یک موضوع مشابه پیروی می کنند. در این مقاله به شش مورد از این دروغ ها اشاره خواهیم کرد:

1- من می توانم هر زمان که بخواهم مصرف ماده مخدر را ترک کنم

من میتوانم خودم را کنترل کنم. این یک دروغ بسیار جالب است زیرا افراد مبتلا به اعتیاد می خواهند دیگران باور کنند که کنترل زندگی خود را در دست دارند. با این حال، آنها نمی توانند اعتراف کنند که توسط الکل یا مواد مخدر کنترل می شوند، بخصوص زمانی که از این مواد برای سرپوش گذاشتن بر آسیب ها یا مشکلات دیگر استفاده می کنند. آنها از نظر روانی به ماده مخدر یا الکل مصرفی خود اعتیاد دارند. همچنین مشکل دیگری که به مشکلات فرد مبتلا به اعتیاد اضافه شده، تغییرات شیمیایی ایجاد شده در مغز فرد مبتلا به اعتیاد است زیرا مصرف طولانی مدت ادامه دارد. اکنون شیمی مغز تغییر یافته باعث میل جسمی به این ماده می شود تا مصرف کننده بتواند عملکرد طبیعی داشته باشد.

2- من برای مقابله با مشکلاتم به مصرف مواد مخدر یا الکل نیاز دارم

این دروغ ثابتی است که از طریق آن افراد مبتلا به اعتیاد، روند اعتیاد خود را تداوم می بخشند. از آنجایی که اعتیاد به مواد مخدر یا الکل باعث ایجاد مشکلات بیشتر می شود، اما در صورت بروز این مشکلات به عنوان بهانه ای برای خود درمانی از این دروغ استفاده می کنند. بسیاری از مبتلایان به اعتیاد به مواد مخدر و الکل از این دروغ هنگامی که تحت درمان توسط یک متخصص بهداشت روان هستند استفاده می‌ کنند تا سوء مصرف مواد خود را به دلیل ناتوانی در مواجهه با مشکلات اصلی توجیه کنند.

این دروغ به ویژه در هنگام برخورد با تروما نیز استفاده می شود. به نظر می رسد فرد مبتلا به اعتیاد نمی تواند راهی برای مقابله با مشکلات بدون خود درمانی از طریق مصرف مواد مخدر یا الکل  بیابد، در حالی که در واقع، مصرف مواد مخدر و الکل مشکل را بدتر و بیشتر می کند و باعث ادامه چرخه اعتیاد می شود.

6 دروغ رایج معتادین

6 دروغ رایج معتادین

3- من با دیگران فرق دارم و شبیه هیچ کس نیستم

افراد مبتلا به اعتیاد دوست دارند مشکلات خود را با مشکلات دیگران مقایسه کنند تا رفتارهای اعتیادآور خود را توجیه کنند. متاسفانه، خواه افراد به دلیل مستی در زمان رانندگی دستگیر شوند، خواه در خانه های خود بیهوش شوند و خواه مبتلا به سوء مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک شوند، اعتیاد اعتیاد است. رفتارها به مرور زمان بدتر می شود زیرا اعتیاد یک بیماری پیشرونده است. مانند سایر بیماری ها، صرف نظر از مرحله‌ ای که فرد مبتلا به اعتیاد در آن قرار دارد، باید به آن رسیدگی شود.

4- اعتیاد من به هیچ کس ربطی ندارد

اعتیاد یک بیماری است که افراد مبتلا به این بیماری را انزواطلب می کند. افراد مبتلا به اعتیاد دوست دارند بیماری خود را از اطرافیان پنهان کنند. متاسفانه اعتیاد به روش های مختلف بر دوستان و خانواده تاثیر می گذارد. در این مرحله، انکار شروع می‌ شود و فرد مبتلا به اعتیاد اغلب فکر می‌ کنند که اعضای خانواده یا عزیزانشان با پیشنهاد به کمک یا درمان، آنها را مورد قضاوت قرار می‌ دهند. آنها نگرانی دیگران را تلاشی برای کنترل آنها می دانند. آنها تاثیر رفتار خود بر اطرافیان را نمی بینند، زیرا واقعیتی را برای خود ساخته اند که در آن هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.

5- به هر حال من چیزی برای از دست دادن ندارم و به مصرف مواد مخدر یا الکل ادامه می دهم

افسردگی در بین افراد مبتلا به اعتیاد به الکل و مواد مخدر رایج است. بسیاری از افراد به دلیل احساس شرم و گناه، غم و اندوه، به منظور خود درمانی به مصرف مواد مخدر یا الکل روی می آورند. متأسفانه، با پیشرفت اعتیاد، علائم بیماری روانی نیز افزایش می‌ یابد و تبدیل به یک چرخه معیوب از خود درمانی برای افسردگی می‌ شود، حتی زمانی که افسردگی به دلیل خود درمانی بدتر می‌شود. جایی که شادی نیست، دلیلی برای بهبودی و هوشیاری نیست.

6- زندگی بدون مواد مخدر یا الکل، اصلا جالب و سرگرم کننده نیست

افراد مبتلا به اعتیاد معتقدند که زندگی بدون مواد مخدر یا الکل خسته کننده و کسل کننده خواهد بود. این باور باعث می شود که بسیاری از افراد روی خوش به درمان نشان ندهند. در واقعیت، اعتیاد باعث می شود که هوس و تمایل به مصرف مواد مخدر و الکل، احساس تنش و استرس بیشتری در آنها ایجاد شود.
پرداختن به این هوس ها و احساس تنش و استرس حاکم بر آنها، مانند ترن هوایی است که دیگر سرگرم کننده نیست زیرا افراد مبتلا به اعتیاد سعی می کنند به آن هوس ها بپردازند. هوشیاری، انتخابی برای یک سبک زندگی سالم است که شامل یافتن دوستان جدید، علایق جدید و راه‌ های جدید برای لذت بردن از زندگی و همچنین حمایت و عشق مستمر خانواده و دوستانی است که واقعا نگران آنها هستند.

6 دروغ رایج معتادین

6 دروغ رایج معتادین

چگونه می توانید تشخیص دهید که فرد مبتلا به اعتیاد به شما دروغ می گوید؟

نشانه‌ های غیرکلامی از زبان بدن ناشی می شوند، معمولاً به‌ صورت بیقراری، عدم توانایی در نگاه کردن به چشم یا پوشاندن دهان یا چشم‌ ها خود را نشان می دهد. قورت دادن آب دهان یا صاف کردن گلو قبل از صحبت نیز نشانه هایی است که فرد مورد نظر تصمیم دارد دروغ بگوید. زیرا دروغ باعث تحریک سیستم عصبی خودمختار می شود.

خون از گوش ها، صورت و اندام ها تخلیه می شود. هر حرکت دست به سمت صورت، حرکت دست به یقه، یا نظافت، مانند گذاشتن مو در پشت گوش، همه اینها نشانه هایی برای دروغ گفتن هستند.

شخصی که قبل از پاسخ دادن به یک سوال مکث می کند یا تردید می کند ممکن است بخواهد دروغ بگوید. صحبت در مورد سوال یا نداشتن روایت واضح نیز نشان دهنده دروغ است. نادیده گرفتن جزئیات یا پاسخ های مبهم از دیگر علائم دروغ های احتمالی است. اما بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا یکی از عزیزان ممکن است دروغ بگوید این است که به غریزه درونی خود تکیه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی 6 دروغ رایج معتادین پرداختیم اما نکته ای که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که برخورد با دروغ ها و رفتارهای فریبنده ممکن است استرس زیادی را در یک رابطه وارد کند. اگر فرد مبتلا به اعتیاد که عضوی از اعضای خانواده نیز هست، به شما و دیگران دروغ گفته است، می توانید با یک تماس تلفنی با کمپ ترک اعتیاد جمشیدیه درخواست کمک کنید. همین امروز برای دریافت کمک با کارشنان ما در کمپ ترک اعتیاد خصوصی جمشیدیه تماس بگیرید. متخصصان و کارشناسان ما در کمپ ترک اعتیاد vip جمشیدیه خوشحال خواهند شد که به شما کمک کنند تا فرد مورد علاقه شما را به مسیر درست بازگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *