نگهداری از کودکان معتاد پس از سم زدایی در مراکز شبه خانواده

کمپ ترک اعتیاد
آیا زولپیدوم اعتیاد آور است؟
12 تیر 1400
کمپ ترک اعتیاد
تمبر و دستمال جایگزین گل و حشیش
12 تیر 1400
نمایش همه

نگهداری از کودکان معتاد پس از سم زدایی در مراکز شبه خانواده

کمپ ترک اعتیاد

نگهداری از کودکان معتاد پس از سم‌زدایی در مراکز شبه خانواده

کمپ ترک اعتیاد جمشیدیه، کمپ ترک اعتیاد شبانه روزیکودکان معتاد تا هر زمانی که نگرانی بهزیستی در خصوص آنان برطرف نشود، می توانند در مراکز شبه خانواده بمانند و به خانواده شان بازگردانده نمیشوند/ ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص نگهداری از این کودکان مسئولیتی ندارد. در این مقاله به نگهداری از کودکان معتاد پس از سم‌زدایی در مراکز شبه خانواده خواهیم پرداخت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور از توافق سازمان متبوعش با ستاد مبارزه با مواد مخدر برای نگهداری شبانه‌روزی از کودکان معتاد در معرض آسیب ـ بعد از درمان و سم‌زدایی ـ در مراکزشبه خانواده بهزیستی خبر داد.

در حالی که پیش از این خبرهای منتشر شده در خصوص کودکان معتاد حاکی از آن بود که درمان اولیه این دسته از کودکان بدلیل زندگی پر آسیب آنها در خانواده‌ها و محیطی نامناسب از دلایل عمده برگشت به چرخه اعتیاد آنها است، بهزیستی اعلام کرده بود ستاد مبارزه با مواد مخدر اجازه نگهداری طولانی مدت و شبانه‌روزی این دسته از کودکان بعد از سم‌زدایی را نمی‌دهد؛ سخنگوی این ستاد در واکنش به این امر نیز گفته بود هزینه نگهداری این کودکان، چه در قالب مراکز اقامتی و چه مراکزی مانند شبه خانواده‌ها، تحویل دادن آنها به سرپرست‌های موقت یا دائم جزو وظایف ذاتی سازمان بهزیستی است، حالا رئیس سازمان بهزیستی کشور از توافق ستاد مبارزه با مواد مخدر و این سازمان برای نگهداری شبانه‌روزی کودکان آسیب دیده معتاد، بعد از درمان و سم زدایی اعتیاد در مراکز «شبه خانواده» خبر داد.

نگهداری از کودکان معتاد پس از سم زدایی در مراکز شبه خانواده

نگهداری از کودکان معتاد پس از سم زدایی در مراکز شبه خانواده

نگهداری از کودکان معتاد پس از سم‌زدایی در مراکز شبه خانواده

انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جمع بندی سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر برای نگهداری کودکان آسیب دیده‌ای که بعد از درمان با بازگشت به خانواده‌های آسیب دیده، به چرخه اعتیاد برمی‌گردند گفت:

بهزیستی قرار است از این کودکان در مراکز شبه خانواده نگهداری و اطمینان حاصل کند این کودکان مشکلی نخواهند داشت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مدت زمان نگهداری از این کودکان گفت: این کودکان تا هر زمانی که نگرانی بهزیستی در خصوص آنان برطرف نشود، می‌توانند در مراکز شبه خانواده بمانند و به خانواده‌شان بازگردانده نمی‌شوند. وی در ادامه تاکید کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص نگهداری از این کودکان مسئولیتی ندارد و مدت زمان نگهداری از این کودکان در مراکز درمان اعتیاد و مراکز اقامتی بلند مدت  بین 6 ماه تا یک سال است اما بهزیستی در این خصوص مسئول است و آنان را حمایت خواهد کرد.

1 Comment

  1. امین گفت:

    درود و خسته
    نوزادی که در شکم مادر معتاد شده و تحت نظر پزشک سم زدایی شده چه امکانات و رفتاری از سوی والدینش برای داشتن یک زندگی نرمال و مناسب مخصوصا در سال‌های اولیه زندگی جدیدش نیازمند است؟
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *